Yunus Polis Nasıl Olunur, Yunus Polisin Farkı Nedir

Yunus Polisi ilk defa 1993 Senesinde Polislik imajını değiştirmek için İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde oluşturulmuştur. Bu İmaj içerisinde Olaylara daha hızlı müdahale eden Motorize ekipler Sayesinde Yunus Polisler Oluşturulmuştur. Peki Yunus Polis Olmak için ne yapılması gerekiyor,

yunus polis olmak istiyorum

En Başta Yapılması Gereken Üniversite Giriş Sınavları girilerek,  Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlediği puanı tutturmaktır. İstenen baraj Puan geçilerek, Polis meslek yüksek okullarının yaptığı sınavlarda başarılı olarak, ardından yapılan sözlü mülakata girilir.  Sözlü mülakat sırasında daha çok fiziksel çaba gerektiren şeyler (şınav, mekik barfiks vb.) yaptırılır ve Yunus polis adaylar sağlık kontrollerinden geçirilir. Sözlü mülakatta da aynı başarı elde edilirse , iki hafta sürecek olan bir intibak eğitimi başlamaktadır.

İntibak eğitimi amaç olarak daha çok yatılı okula alışma sürecidir. Bu süreç boyunca adaylardan, sağlık raporları temin edilir. İstenilen sağlık raporlarında da sorun oluşmazsa, polis adayları okula kesin kayıtlarını yaptırırlar, polis meslek yüksek okulu öğrencilerinden biri olmayı elde ederler. 2 yıl boyunca polis meslek yüksek okulunda eğitim ve öğretim gören yunus polis adayları, 2 yıl sonunda polis olmaya hak kazanarak, emniyet genel müdürlüğü bünyesinde yapılacak seçmelere katılarak yunus polis olma için verilen eğitimi aldıktan sonra bu birimlerde göreve başlarlar

 

Bayan Polis Olma Şartları

 

 

Bir önceki yazımız olan Cumhurbaşkanlığı Memur Alımı 2015 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

54 yorum

 1. Merhaba, ben yurtdışında yaşıyorum, 17 yaşındayım, ve moda tasarım okuyorum, şu anda lise 5 geçtim, seneye son, 3 yıl üniversite okuduktan (21 yasinda 3 yil universte mezunu oluyorum) sonra Türkiye gelip polis okumak istiyorum, ne yapmam gerekir? Hangi sınavlara girilmem gerekir? Yardımcı olabilirmisiniz lütfen.

  • Önce YGS’den taban puanı alın, sonra PMYO aşamalarını kazanıp polis olun; sonrasında yunus olmanız çokta zor olmayacaktır. Polislik sonrası yunusluk için de belirli şartlar ve sınavlar var, polis olduktan sonra daha detaylı araştırma fırsatınız olur.

 2. Ben lise 3’e gectim ve sayisali sectim.Fakat sayilda hic istedigim meslekler yok.Sırf para cok olup gelecegimi iyi yapip annnemi babami mutlu ederim diye sectim.Ama aklimda hep polislik var taaki 1. Siniftan beri.Ancak polisliktende şehit olmaktan korkuyorum.Lutfen acil uzun uzun cevaplar verin

  • Nasıl bir cevap vermemi istiyorsunuz? Hayalinizdeki mesleği seçmezseniz ömrünüz boyunca mutlu olamazsınız. Kaygınız şimdiden başlamış; ne istediğinize doğru karar verin ve o yolda ilerleyin.

  • Sırf sana bu yorumu yapmak için yazıyorum kardeşim şehit olmak kadar güzel bir şey ne var bu dünyada? Şehitlik mertebesi peygamberlikten sonra gelen bir mertebedir ne mutlu şehid olanlara onlar Allahın rahmetini alacaklardır…

  • Bundan neden korkuyorsun demeyeceğim herkesin farklı korkuları vardır ama, bence bu çok güzel bir şey benim polis olmayı istememdeki amaçlardan biri de şehitlik’tir. Öleceksem bu yolda öleyim bundan güzeli var mı?

 3. meraba ben polis olmak istiyorum şuan lise 4 geçtim ne yapmam gerekiyor ygs den nasıl bir puan almam vee mulakatlar çok zor oluyormus bayan alımıda çok zormuş , yabancı dilde gerekiyor mu ? bilgilendirirseninz sevinirim.

  • Yabancı dil şart değil. Bu sene YGS’den 280,00 ve üstü alanlar PMYO aşamalarına katılabildi, seneye kaç puan isteyecekleri henüz belli değil. Bayan alımı erkek alımına oranla daha az olduğu için evet şansınız biraz zor.

  • Ya liseden sonra YGS ile PMY’a ya da 4 yıllık üniversiteden sonra KPSS ile POMEM’e başvurmanız lazım. POMEM için soruyorsanız okuduğunuz üniversitenin önemi yok.

 4. Merhaba pols mslk yksk okuluna gitmeyi çok istiyorum ama 2 yıl yatılı oldugu için gidemicem. Tüm pmyo yatılı mı?? Bir de? Yunus polis olabilmek için de mi 2 yıl yatılı okula gitmem gerekiyor?

  • Disiplin suçundan okuldan atılan öğrencilerin polis okullarında eğitim görmeleri çok zor. Neden atıldığınızı yazmamışsınız ama sınıfta kaldığınız içinse sorun yaratmayacaktır. Aksi bir durum söz konusuysa kurumlar irtibata geçmenizi öneririz. En net bilgiyi onlar verecektir.

 5. MERHABA
  BEN YUNUS POLİS ALIMLARININ POMEM DEN YAPILDIĞINI DUYMUŞTUM BU BİLGİ DOĞRU MUDUR?
  DOĞRU DEĞİLSE DE ALIMIN KAÇI PMYO DAN KAÇI POMEM DEN YAPILIYOR ÖĞRENEBİLİRMİYİM

  • Selam Berkay,

   POMEM duyumu doğru değil, yunus polisi olmak için herhangi bir polis okulundan mezun olup göreve başlarken motosikletli polis kurslarına katılmanız yeterlidir.

   Yine de en doğru bilgi için ilgili kurumla irtibata geçmeni öneririz.

 6. Merhaba ben buse 10. Sinifim sayilsal bolum sectim ve polislik dusunuyorum bayanlarin alimi zor diye duydum ama yunus polisligi benim hayalim taban puanini gecerim ama ileriki asamalar hakkinda net degilim bir bayan olarak yunus polisliginin sartlari nelerdir

  • Selam Buse,

   Bayan alımı az olduğu için başvuru sayısına bağlı olarak polis okullarına girişte biraz zorluk çekebilirsiniz ancak puanınızı yüksek tutup, fiziki yeterlilik sınavına da iyi şekilde hazırlanırsanız sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

   Yunus polisliği için polis olduktan sonra daha detaylı bilgiye sahip olacaksınız, önceliğiniz PMYO’a girebilmek olsun.

  • Selam Mert,

   Okuduğunuz lise türünün ve lisede eğitim gördüğünüz bölümünün bir önemi yok. Lise 4. sınıftayken veya mezun olduktan sonra gireceğiniz YGS’den belirli bir taban puanın üzerinde puan almanız durumunda PMYO sınavlarına katılmaya hak kazanacaksınız.

   Yine de en doğru bilgi için ilgili kurumla irtibata geçmeni öneririz.

 7. Selam arkadaşlar benim yaşım 17 lise 1 de 2 defa sınıfta kaldım okulu bırakmak zorunda kaldım açık öğretimden yazılsam yunus polisi olabilir miyim ? ? ?

  • Selam Yunus Emre,

   Lise 4. sınıftayken veya liseyi bitirdikten sonra YGS’ye girip gerekli taban puanı aldıktan sonra PMYO sınavlarına girebilirsiniz. Sınavlarda başarılı olmanız durumunda 2 senelik eğitim sonrası polis olabiliyorsunuz.

   Yine de en doğru bilgi için ilgili kurumla irtibata geçmeni öneririz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*