Yunus Polis Nasıl Olunur, Yunus Polisin Farkı Nedir

Yunus Polisi ilk defa 1993 Senesinde Polislik imajını değiştirmek için İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde oluşturulmuştur. Bu İmaj içerisinde Olaylara daha hızlı müdahale eden Motorize ekipler Sayesinde Yunus Polisler Oluşturulmuştur. Peki Yunus Polis Olmak için ne yapılması gerekiyor,

yunus polis olmak istiyorum

En Başta Yapılması Gereken Üniversite Giriş Sınavları girilerek,  Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlediği puanı tutturmaktır. İstenen baraj Puan geçilerek, Polis meslek yüksek okullarının yaptığı sınavlarda başarılı olarak, ardından yapılan sözlü mülakata girilir.  Sözlü mülakat sırasında daha çok fiziksel çaba gerektiren şeyler (şınav, mekik barfiks vb.) yaptırılır ve Yunus polis adaylar sağlık kontrollerinden geçirilir. Sözlü mülakatta da aynı başarı elde edilirse , iki hafta sürecek olan bir intibak eğitimi başlamaktadır.

İntibak eğitimi amaç olarak daha çok yatılı okula alışma sürecidir. Bu süreç boyunca adaylardan, sağlık raporları temin edilir. İstenilen sağlık raporlarında da sorun oluşmazsa, polis adayları okula kesin kayıtlarını yaptırırlar, polis meslek yüksek okulu öğrencilerinden biri olmayı elde ederler. 2 yıl boyunca polis meslek yüksek okulunda eğitim ve öğretim gören yunus polis adayları, 2 yıl sonunda polis olmaya hak kazanarak, emniyet genel müdürlüğü bünyesinde yapılacak seçmelere katılarak yunus polis olma için verilen eğitimi aldıktan sonra bu birimlerde göreve başlarlar

 

Bayan Polis Olma Şartları

 

 

Bir önceki yazımız olan Cumhurbaşkanlığı Memur Alımı 2015 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

47 yorum

  • Selam Samet,

   Boyunuz ve kilonuz polis okulları için gayet uygun. Polis Meslek Yüksek Okulları (PMYO) sınavlarına girerek polislik yolunda ilk adımı atabilirsiniz. 2 senelik eğitim sonrasında polis oluyorsunuz. PMYO’a başvurabilmek için lise ve dengi okul mezunu olmak veya lise 4. sınıfta okuyor olmak gerekmektedir.

   Yine de en doğru bilgi için ilgili kurumla irtibata geçmeni öneririz.

 1. MERHABA BEN LİSANS MEZUNUYUM POMEM’DEN YUNUS OLUNABİLİR Mİ ? POMEM’E BAŞVURU YAPTIĞIMDA BRANŞ SEÇME GİBİ BİR SEÇENEĞİMİZ VAR MI YOKSA DÜZ POLİS MEMURU MU OLUYORUZ. BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.

 2. Selamun aleykum kucuklukten beri Yunus Polisi olmak istiyorum ama vucudumun bazi yerlerinde dikiş izleri var acaba sıkıntı olurmi yaşım 15 ama boyum 1.90 kilomda 80.

 3. Mrb bn 21 yaşındayım ve askerim askerligimin bitmesine 1 ayim kalmıştır. Evli ortakol mezunuyum polis olmak tek hayalim polis olabilir miyim lütfen bana bilgi konusunda yardimci olun şimdiden çok teşekkür ederim.

 4. Yunus polis olmak istiyorum ancak 10. Sınıf öğrencisiyim ne zaman sınava girmem gerekiyor bunun hakkında bilgi verir misiniz bide benim bölümüm grafik ve fotoğraf bölümü meslek lisesi olduğu için bunun bi engel olma durumu var mı soruma cevap verirseniz sevinirim teşekkürler :)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*