Yunus Polis Nasıl Olunur, Yunus Polisin Farkı Nedir

Yunus Polisi ilk defa 1993 Senesinde Polislik imajını değiştirmek için İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde oluşturulmuştur. Bu İmaj içerisinde Olaylara daha hızlı müdahale eden Motorize ekipler Sayesinde Yunus Polisler Oluşturulmuştur. Peki Yunus Polis Olmak için ne yapılması gerekiyor,

yunus polis olmak istiyorum

En Başta Yapılması Gereken Üniversite Giriş Sınavları girilerek,  Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirlediği puanı tutturmaktır. İstenen baraj Puan geçilerek, Polis meslek yüksek okullarının yaptığı sınavlarda başarılı olarak, ardından yapılan sözlü mülakata girilir.  Sözlü mülakat sırasında daha çok fiziksel çaba gerektiren şeyler (şınav, mekik barfiks vb.) yaptırılır ve Yunus polis adaylar sağlık kontrollerinden geçirilir. Sözlü mülakatta da aynı başarı elde edilirse , iki hafta sürecek olan bir intibak eğitimi başlamaktadır.

İntibak eğitimi amaç olarak daha çok yatılı okula alışma sürecidir. Bu süreç boyunca adaylardan, sağlık raporları temin edilir. İstenilen sağlık raporlarında da sorun oluşmazsa, polis adayları okula kesin kayıtlarını yaptırırlar, polis meslek yüksek okulu öğrencilerinden biri olmayı elde ederler. 2 yıl boyunca polis meslek yüksek okulunda eğitim ve öğretim gören yunus polis adayları, 2 yıl sonunda polis olmaya hak kazanarak, emniyet genel müdürlüğü bünyesinde yapılacak seçmelere katılarak yunus polis olma için verilen eğitimi aldıktan sonra bu birimlerde göreve başlarlar

 

Bayan Polis Olma Şartları

 

 

Bir önceki yazımız olan Cumhurbaşkanlığı Memur Alımı 2015 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

36 yorum

  1. merhaba ben iki yıllık üniversite bitirdim ama ygs ve kpss gibi herhangi bir sınava girmedim temmuz ayında yapılacak polislik sınavına girebilir miyim bir üniversite mezunu olarak yinede polislik sınavlarına başvuru yapsam kabul edilir mi acaba çünkü polis olmayı çok istiyorum lütfen yardımcı olur musunuz eger başvuru yapabilirsem başvuru tarihini kaçırmak istemiyorum lütfen yardım SAYGILARIMLA… SİZLERE DE KOLAY GELSİN ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN :)

  2. s.a .. 12.04.1988 TRABZON – OF dogumluyum 12 den sonrada kafam çalışır :).liseyi bitirdim…açıktan 2 yıllık adalet okuyorum askerliğimi yaptım . Polis olma imkanım varmıdır,yoksa yaşım geçti mi?herhangi bir saglık problemim yok çok şükür..bilgilendirirseniz sewinirim. Saygılar….

  3. ben öncelikler selamlar diyorum polis abicim benim derslerim ortaokulda zayıf he bu sene 8.sınıftayım yunus polisolmak istiyorum ben bu vatanı korumak istiyorum abicim ölmeyede hazırım gömmeyede hazırım derslerim kötü benim orta okulda bu sorun olurmu abicim sorum bu

  4. ben bekir denizoglu erol bilecik mezunuyum hatay-kırıkhanlıyım hertürlü bela,şer,ölüm, fark etmez milletim için vatanım için onların güvenligi için canımı feda ederim allah 10000000000000000 kere yollasa beni bu dünyaya yinede polis veyahut asker olurum ne mutlu türküm diyene mustafa kemal atatürkün evlatlarıyız biz bu topraklar bizim bu toprakları biz koruyacaz bizzzzzzzzzz analarımız kardeşlerimiz babalarımız dedelerimiz akrabalarımız hep bu toprakları korumak için kan akıttı ve sıra bizde sıra bizde ben bu meslege geçmek istiyorum fakat puanım tutmadı fiziki,ahlaki hiç bir sorunum yok büyüklerimin karşısında diz çökerek afınına sıgınarak diyorum ki beni yunus polisligine alın kardeşlerimin arasına alın kardeşlerimin arasına (saygılar)

  5. Bayan Yunus polis olmak istiyorum yalnız miyop var bende lens kullanıyorum ama lazer ameliyatı olucam aynı zamanda sağ koluma Dikiş atılmıştı çok küçük farkedilmiyo bile buna engel olur mu

  6. Lise 4 öğrencisiyim, yunus polis olmak istiyorum. Fakat 6 yaşındayken geçirdiğim bir kaza sonucu kaşıma dikiş atıldı ve çok az iz kaldı, narkotik şubeden bir polisle konuşmuştum ve bana sorun yaratmayacağını söylemişti. Bu durum yunus polis olmama engel mi?

  7. bayan yunus polis olmanın avantajı veya dej avantajı nelerdir.saçın rengine boyuna şekline gibi şeylere müdahale ediyolarmı yada ünüformanın üzerinde tadilat yapılmasına izin veriliyomu daraltmak gibi vee merak ediyorum sizde polismisiznizz :) ayriyeten doğulu olanları çoğunlukla doğuya tayin ettiklerii doğrumu bnn seve seve giderimmm !!

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*