YGS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2017

Üniversitelere giriş için birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) maratonu bitti. Peki milyonlarca öğrencinin merakla beklediği 2016 YGS sonuçları ve sınav soruları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM/YGS

Yükseköğretime Geçiş Sınavı olarak liselerin son sınıfında eğitim gören ve mezun olabilecek durumda olan öğrencilerin katılabildiği YGS, öğrencilerin üniversiteye girebilmeleri için katılmaları gereken bir sınavdır. Yıl içerisinde iki aşamalı olarak gerçekleşen sınavda, birinci sınavın sonucuna göre ikinci sınava girmeye hak kazanan öğrenciler belirlenmektedir.

Sınav soruları ve cevap anahtarı açıklandı!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi sınav takviminde YGS sınav sonuçlarının açıklanma tarihine yer verildi. 13 Mart’ta düzenlenen YGS’deki soruların tamamı ve cevap anahtarı, ÖSYM’nin internet sitesinden tüm kamuoyunun bilgisine sunuldu. Sınav sonuçları ise 25 Mart’ta açıklanacak. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek, sonuçlar internet üzerinden öğrenilecek.

YGS soruları ve cevap anahtarı: http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2016/YGS/YGS14032016.pdf

YGS puanı nasıl hesaplanır?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda puan hesaplaması her bölüm için ayrı ayrı yapılmaktadır. Hesaplamada ilk olarak ham puan hesaplanmaktadır. Ham puan hesaplaması için her bölümdeki doğru cevaplardan dört yanlış için bir puan çıkartılmaktadır. Yani 4 yanlış soru, 1 doğru soruyu götürmektedir. Bu ham puanın yanında ÖSYM tarafından standart sapmalar hesaplanarak puanlara eklenecek.

YGS’de başarılı olmak için ne kadar puan almak gerekir?

24 Aralık 2015’te gerçekleşen Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısında ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programlarına girişte kullanılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda uygulanan 140 baraj puanının 150’ye çıkartılması kararı alındı. Bu karar 2016-ÖSYS’de uygulanmaya başlanacak. Daha önceki sınavlarda 16 net yaparak barajı aşan öğrenciler artık 20 net yaparak ikinci aşamaya girmeye hak kazanacak.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu koyula ilgili açıklamada bulundu:

“Bir süre önce tıp, hukuk, mühendislik ve mimarlık programları için başarı sıralaması sınırı getirdik, olumlu sonuçlar aldık. Bunlar girdi esaslı düzenlemelerdi. Çıktı esaslı yeni düzenlemeler yapmaya devam ediyoruz. Kalite Kurulu’nu kurduk. Üzerinde çalıştığımız Yükseköğretim Yasası çalışmamızda da kalite odak noktamız olacak. Son yıllarda artan ön lisanstan lisansa geçiş kontenjanları, ön lisans programları için aranan yetkinliğin önemini daha da arttırması üzerine bu kararı aldık. Alınan bu karar ile ön lisans programları için girdi esaslı bir iyileştirme yapıldı. Bu karara eğitim öğretim süreçlerinde de iyileştirmenin eşlik etmesi için çalışmalarımızı sürdürdürüyoruz.”

YGS ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum olarak iletirseniz ortalama 1 saat içerisinde uzman ekibimiz tarafından mutlaka cevap alırsınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*