POS Cihazı Nedir? POS Cihazı Nasıl Alınır?

Modern wireless POS-terminal with battery and GPRS module

Günümüz şartlarında alışveriş yapmak herkesin en büyük tutkularından birisidir. İnsanlık henüz para icat edilmeden önce takas ile alışverişlerini gerçekleştiriyordu. Daha sonrasında günümüze kadar para ve kartlar icat edildi. Alışverişte ödeme yöntemleri giderek daha da gelişme gösterirken sanal para olarak gelecekte daha yeni ödeme seçenekleri de insanlık için hayatı daha da kolaylaştıracak.

POS Cihazı Nedir?

POS açılımı Point Of Sale yani Türkçesi Satış Noktası olarak ifade edilir. POS Makinesi ya da POS Cihazı olarak bilinen ödeme yönteminin en büyük amaçlarından birisi de yapılan tüm alışverişlerde daha da kolaylık sağlamaktır. Nakit alışverişlerin yanı sıra kredi kartı ve bankamatik kartı gibi kartlarla POS Cihazın üzerinden kişiler ödemelerini gerçekleştirebilmektedir. POS Makinesi bununla beraber kartla ödeme yapılan sistemin adlarından birisidir.

POS Cihazı Nereden Alınır?

POS Makineleri bankaların verdiği cihazlardan biri olarak bilinir. Bankalardan belirli bir ücret karşılığında alınan pos cihazları yine bankalara ödeme düzenine göre ekstra komisyon olarak geri döner.

POS Cihazını Nasıl Alırsınız?

POS Cihazı almak için gereken bazı belgelerin elinizin altında bulunması gerekir. Pos cihazı başvurusu yapmak için gereken belgeler ise şöyle sıralanmıştır:

Maliye kaydı, işletme levhası
İşletmenin ticari sicil kaydı,
Adınıza düzenlenmiş olan, elektrik, doğal gaz veya su gibi faturalardan bir tanesi,
İşletmenin ruhsatnamesi,
Şahıs şirketleri için, yöneticiye ait yetki belgesi ya da imza sirküleri,
Başvuruda bulunan firmanın yetkilisine ait olan nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı,
İşletmeye ortak olan başka bir yetkili daha var ise bu kişiye ait kimlik fotokopisi (kimlik fotokopisi tüm ortaklardan istenilmektedir),
Noterden onaylı veya odadan onaylı imza beyanı

POS Cihazına Alternatif Yollar

Son zamanlarda ideal gibi uygulamalar ile POS Cihazlarına alternatif yollar da yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Özellikle bazı firmalar kendi uygulamalarını geliştirmekte QR code’la ödeme seçeneği sunmaktadır. Üstelik bu uygulamalar sayesinde ek kampanyalar ve puanlar da teklifte sunulur. Bu sistem sayesinde marka satın alımı yapan kişiler hakkında değişik bilgilerde sunulur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*