Oyuncu Nasıl Olunur 2017

Oyuncu; herhangi bir karaktere hayat veren, sinema, TV, tiyatro ve aynı zamanda radyo üzerinde mesleğini icra eden kişilerdir.

Oyunu olmak için 2 farklı yöntem vardır.

 1. Devlet Konservatuarlarında Sahne Sanatları bölümüne girmek ve Oyunculuk üzerine eğitim almak.
 • Konservatuarlar genel olarak özel yetenek sınavları ile kişileri almaktadır ancak özel yetenek sınavına girmek için de hak kazanmanız gerekmektedir
 • Özel yetenek sınavına girebilmek için konservatuar tarafından belirlenen YGS puanlarının tutturulması gerekmektedir. Birçok konservatuar bu puanları Güzel Sanatlar Lisesi için 160 ve diğer liseler için ise 200 olarak belirlemişlerdir.
 • Bir kişinin oyunculuk eğitimi alabilmesi için konservatuar tarafından belirli bir yaş sınırı getirilir. Genel olarak bu yaş sınırı 22 yaşından gün almamış olmak olarak belirlenir. Yaş tespiti sırasında sadece doğum yılı baz alınmamaktadır. Gün ve ay da önemlidir.
 • Ön başvurular genelde internet ortamında gerçekleşmektedir.
 • Ön şartları sağlayan adayların konservatuar sınavlarına girmesi için lise diploma fotokopisi, nüfus cüzdanının fotokopisi ve online başvuru formu olmalıdır. Bu sınavlar genel olarak 3 aşamadan oluşmaktadır. Yazılı, sözlü ve yetenek olarak ayrılan sınavda kişilerin bilgileri ve bu mesleğe yatkınlıkları ele alınır. Okulun öğretmenleri tarafından kurulan kurul önünde yetenekler sergilenir ve ardından olumlu olanlar genel olarak yetenek sınavındaki performans baz alınarak seçilir.
 • 4 yıllık eğitim sonunda kişiler oyunculuk ile ilgili yeterli eğitimi almış olurlar.
 1. Ajanslar aracılığı ile oyuncu olmak.
 • Ajansınıza kayıt yaptırarak oyuncu olmak istediğinizi iletmeniz gereklidir
 • Ajans sizin için gerekli fotoğrafları çeker ve sizin için bir portföy oluşturur
 • Oyuncu olmak istiyorsanız diksiyonunuzun, kamera karşısındaki duruşlarınızın ve teknik bilgilerinizin iyi olması gereklidir bunu sağlamanız için ajans sizi anlaşmalı olduğu ya da sizi iyi eğitecek bir oyunculuk kursuna yönlendirir. Burada kurs aldıktan sonra daha donanımlı bir hale gelirsiniz.
 • Ajans sizi müşterinin tercihlerine ya da taleplerine göre çeşitli projelere yönlendirir ve bu şekilde oyunculuk kariyerinize başlayabilirsiniz.

Genel olarak son dönemde ajans ile iş birliği içinde çalışmak son derece popüler bir hal almış durumdadır. Dilerseniz bir ajans ile anlaşmak yerine çeşitli oyunculuk kurslarına katılıp kendinizi geliştirdiğinizi gösteren belgeler aldıktan sonra bir menajer tutarak da projeler içerisinde yer almanız mümkündür. Ancak bu aşamada tutacağınız menajerin güçlü ve sizi iyi temsil edip iyi pazarlayabilecek bir menajer olmasına özen göstermeniz gereklidir. Aksi halde istemediğiniz işlerde imzanızın olması mümkündür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*