Milletvekili Nasıl Olunur 2017

Milletvekili; parlamenter sistem içerisinde ya da mebus sistemi içerisinde, bir parlamento içerisinde oy verenleri temsil etmesi için görevlendirilen kişidir.

Birçok ülkede bu sistem vardır ancak üyeleri farklı isimler ile anılır. Parlamenterler bağımsız ya da bir siyasi partiye bağlılığını göstermiş kişiler de olabilir.

Milletvekili olmak için;

  • 25 yaşını doldurmuş olmak şartı aranmaktadır bu şart anayasada bulunan 76. Madde ile sabittir
  • Bazı görevleri yapan kişilerin aday olabilmesi için mesleklerini bırakmaları gereklidir. Bu meslekler; hakim ve savcı, yüksek yargı organlarında çalışmakta olan kişiler, öğretim elemanları, yükseköğretim kurulunda çalışan üyeler, memur statüsünde görev yapmakta olan kişiler, TSK ile beraber çalışanlar olarak sınıflandırılabilmektedir.
  • En az ilkokul mezunu olmak gereklidir
  • Kısıtlı olmamak gereklidir
  • Askerlik görevini yerine getirmiş olmak gereklidir
  • Kamu hizmetlerinin hiç birinden yasaklanmamış olmak gereklidir
  • Taksirli suçlar dışında başka bir suç nedeniyle hüküm giymemiş olmak gereklidir
  • Herhangi bir yüz kızartıcı suç ya da disiplin suçu işlememiş olmak gereklidir.

TBMM

Bu şartları sağlayan kişiler için ilk aşamada başarı sağlandı demektir. Şartları sağlayan kişilerin milletvekili adayı olması mümkündür. Eğer bir siyasi parti aracılığı ile milletvekili adayı olmayı planlıyorsanız partinizin de sizden talep edeceği birtakım belgeler olacaktır. Her partinin isteyeceği belgeler kendi yapısı tarafından belirlenmektedir. Aynı zamanda partiler bu aşamada sizden belirli oranda bir ücrette talep etmektedir. Bu ücret bayanlar ve gençler için pozitif ayrımcılık ilkeleri ile beraber daha düşük seviyelerdedir.

Partiler belgeleri kendileri belirleseler de genel anlamda kişilerden CV ve kendini detaylı bir şekilde tanıdan öz geçmiş talep ederler. Aynı zamanda bir de dilekçe hazırlamanız gerekebilir. Bunlara ek olarak öğrenim durumunuzu, sicil kaydınızı, ikametinizi ve askerlik durumunuzu belgeleyen evraklarında partiler tarafından talep edilmesi mümkündür. Başvuru yapamayan mesleklerden birinde çalıştınız ve istifa ettiyseniz partiniz sizden istifa belgeniz ile beraber nüfus cüzdanınızı ve aynı zamanda 3 adet fotoğrafınızı da talep edebilir.

Bu şartları sağlamanız sizin aday adayı olmanızı sağlamaktadır. Aday gösterilmeniz ve ardından millet vekili olarak seçilmeniz gereklidir. Aday gösterilmeniz parti içerisindeki çalışmanıza bağlı iken millet vekili olmanız tamamen sizin bölgedeki çalışmanız ile alakalıdır.

Tüm şartları sağlamanız ve aday adayı olarak kabul görmeniz sizin milletvekili olmanızı garantileyen bir husus değildir. İletişiminizin ve ikna edici özelliklerinizin üst seviyede olması gereklidir. Gerçek bir siyasetçi ve doğru bir politikacı olmanız, günceli ve dünyayı yakından takip ediyor olmanız gereklidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*