Memur Emeklileri Bayrama Zamla Girecek

Memur Emeklilerine 2015 Zammı Geldi

Memur maaş katsayıları, yüzde 1,71′lik enflasyon farkı ve yüzde 3′lük Temmuz zammına göre yeniden belirlenirken  Memur Emeklileri Zammı için geldi.

Temmuz 2015 Memur Emeklileri Zammı Açıklandı

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşmesinin 7’nci maddesinde kamu görevlilerinin enflasyon farkları düzenlenmişti.
Memur-Emeklileri-Bayrama-Zamla-Girecek
2015 yılı Haziran ayı TÜFE endeksinin 2014 Aralık ayı endeksine göre altı aylık değişim oranının yüzde 3 oranını yüzde 1.76 oranı kadar aştı. Bu  nedenle memurlara ve memur emeklilerine yüzde 1.76’lık enflasyon farkını da içeren yeni katsayılar uygulanarak zam verileceği açıklandı. Zamlar 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olduğu için, 1-15 Temmuz arası için de zam farkı da yatırılacak.
SSK ve Bağ-Kur emeklileri de yüzde 3‘lük artışa ek olarak enflasyon farkı uygulanmış zamları alacaklar. Ayrıca  6645 sayılı Kanun gereği yapılacak artışla birlikte maaşı 1.100 lirayı bulmayanlar ise 1.100 lirayı geçmemek üzere 100 liraya kadar da zam alacaklar.

Bayramdan Önce Yatması Gündemde

Bu yıl Ramazan Bayramı 17 Temmuz Cuma gününe denk geliyor. Her yıl olduğu gibi vatandaşların bayram öncesi mağdur olmaması için gereken hazırlıkların yapılacağı açıklandı. Geçen yıllarda da yine memur ve emeklilerin maaşları yine erken yatırılmıştı.

Memur-Emeklileri-Bayram-Zami

Kamuda Çalışan Sözleşmeli Personele Zam

Kamuda çalışan tüm sözleşmeli personelin ücretlerine de yüzde 4.76 oranında zam yapılması gündemde. Bilindiği üzere sözleşmeli personelin gelir vergisi matrahları oldukça  yüksek.  Bu sebepten  alacakları bu zammı Mayıs ve Haziran aylarında girdikleri yüzde 20 gelir vergisi dilimlerine teslim etmiş olacaklar. Memurların da büyük çoğunluğu Ağustos – Eylül  aylarından itibaren yükselecek vergi dilimi nedeniyle alacakları bu Temmuz zammını gelir vergisi olarak iade etmiş olacaklar.

Peki  temmuz 2015 zammından  en kazançlı kim çıkacak ?

Oransal yapılan temmuz 2015 maaş zamlarına ek ödeme dahil maaşa göre 956,25 tl maaş almakta olanlar eski maaşlarına göre en fazla maaşa sahip olacaklar. Ek ödeme dahil 956,25 tl maaş alanlar, ek ödeme dahil 1051,86 tl maaş alacaklar.

Memur Emeklileri Zamdan Memnun Mu?

2000 yılında yürürlüğe sokulan 4447 sayılı Kanun ve  2008’de yürürlüğe sokulan 5510 sayılı Kanun’un SSK ve Bağ-Kur aylıklarında meydana getirdiği kaybı karşılamazken , bununla beraber düşük aylıklara daha fazla zam vermeyi öngören bir vaziyet oluşturdu. Yapılacak olan görüşmelerde,  bu yasayla birlikte oluşan aylık tahribatın düzeltilip yapılan zamların memur emeklilerinin cebine en yararlı biçimde girmesi bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan İşsizlik Maaşı Alma Şartları Kimler Alabilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*