LYS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2017

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 13 Mart’ta düzenlenen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)’nin ardından bir sonraki aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS)’nin de sınav tarihleri ÖSYM tarafından açıklandı.

ÖSYM/LYS

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS); Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 2010 yılından itibaren uygulamaya başlanan test türü bir sınavdır.

LYS SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN!

Her sene Haziran ayı içerisinde düzenlenen sınav, Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında bulunan ilköğretim, lise ve üniversite binalarında uygulanır. Sınav Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Bosna Hersek, Kırgızistan, Gürcistan veya Kazakistan’da üniversiteye girmek isteyen (YGS’yi geçmiş olan) öğrencilerin girdiği bir sınav türüdür. Sınav soruları her sene ÖSYM tarafından hazırlanır.

Lisans Yerleştirme Sınavı 5 oturumdan oluşur. Bu oturumlar uygulanma sırasına göre; LYS-1, LYS-5, LYS-4, LYS-3 ve LYS-2 şeklinde sıralanır. Her sınav farklı bir alan ve yeteneği sınar. Bu sınavlar aynı anda yapılmaz fakat aynı gün içerisinde yapılabilir. YGS’de başarılı olan her öğrenci LYS’de düzenlenen her oturuma katılabilir. 2010 yılında değişen yeni sınav sistemine göre üniversiteler (Türkiye dahilindeki) kabul edecekleri öğrencileri seçerken alanlarına yönelik olarak adayları seçerler ve bu yönde belirli puan türleri oluşturlar.

YGS’de en az bir puan türünde 140 ve üzeri puan alamayan adaylar, bir yükseköğretim programını tercih edemeyecek ve LYS’ye girme hakları olmayacak.

Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını tercih edebilecek.

YGS’de en az bir puan türünde 180 ve üzeri puan alan adaylar LYS’ye girebilecekler. Böylelikle YGS’de başarılı olan öğrenciler için LYS maratonu başlamış olacak.

ÖSYM sınav takviminde LYS başvurularının 1 ile 14 Nisan 2016 tarihleri arasında yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

LYS-1: Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik)

Sınav Tarihi: 19 Haziran 2016 (Pazar)

Sınav Saati: 10:00

Sınav Süresi: 135 dakika

LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri)

Sınav Tarihi: 25 Haziran 2016 (Cumartesi)

Sınav Saati: 10:00

Sınav Süresi: 135 dakika

LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı- 3 (Edebiyat-Coğrafya)

Sınav Tarihi: 26 Haziran 2016 (Pazar)

Sınav Saati: 10:00

Sınav Süresi: 120 dakika

LYS-4: Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler)

Sınav Tarihi: 18 Haziran 2016 (Cumartesi)

Sınav Saati: 10:00

Sınav Süresi: 135 dakika

LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil)

Sınav Tarihi: 25 Haziran 2016 (Pazar)

Sınav Saati: 14:30

Sınav Süresi: 120 dakika

Düzenlenecek oturumlarla LYS’nin tamamlanmasının ardından sınav sonuçları 18 Temmuz’da açıklanacak. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek, sonuçlar internet üzerinden öğrenilecek.

LYS ile ilgili aklınıza takılan soruları yorum olarak iletirseniz ortalama 1 saat içerisinde uzman ekibimiz tarafından mutlaka cevap alırsınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*