Laborant Maaşları

Laborant Maaşları, Laborantlar hastanelerde hastaların tedavi sürecinde doktorların hastayla ilgili gerekli gördüğü çeşitli tıbbi analizleri laboratuvarda analiz ve sonuçların çıkartan teknik eleman olarak bilinmektedir. Laborant olunabilmesi için ilgili 2 yıllık bölümden mezun olunması yeterlidir. Laborant olarak mezun olanlar tüm devlet ve özel sağlık kuruluşlarında iş imkanı bulabilir. Ayrıca meslekle ilgili sürekli hastaların kan, idrar vb. gibi tahlilleri ile ilgili çalışmalar yürüttüklerinden mikrop kapma riskleri oldukça fazladır. Bu nedenle dikkatli çalışmaları gerekmektedir.

laborant-maasi

Laborant Maaşları Ne kadar?

Laborant olunabilmesi için 2 yıllık ilgili bölümden mezun olunması gerekir. Devlette çalıştığı zaman memur maaşları standartlarına göre maaş alabilmektedir ve ortalama bir Laborant kamu çalışanı maaşı 1855tl olarak bilinmektedir. Bu maaş Laborant 2 yıllık mezunu için başlangıç olarak başlar. Maaşa ek olarak çalışmış olduğu hastanenin belli oranında döner sermaye gelirleri de bulunmaktadır. Özel sektörde çalışan Laborant çalışanları ise çalıştığı hastanenin büyüklüğüne şehir ve potansiyele göre ortalama 1400tl1600tl maaş alındığı bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Doktor Maaşları, Uzman Doktor maaşı, Pratisyen Doktor maaşı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*