Kurum Avukatlığı Maaşları

Kurum Avukatları Ne İş Yapar

Kurum avukatları, kuruluşların bütün hukuki işlemlerine yön veren avukatlardır. Kurumlar tüm kamusal alanlar için kendi bünyesine avukat alırlar. Baro birliğine kayıtlı olan bu avukatlar tüm yasal hukuk işlemlerini takip eder, gerekirse dava açar ve kurumu için olumlu olacak başvuru ya da itirazı yaparlar.

Kurum Avukatı Nasıl Olunur

kurum_avukatı_maaşları

Kurum avukatı olabilmek için adaylar KPSS sınavına girerler. Hukuk mezunu olanların girdiği bu sınavda hakimlik sınavından daha kolay sorular bulunur. Bu sınavda medeni, borçlar, ticaret, iflas, icra hukuku gibi birçok farklı alanda sorular bulunur. Bu sınavdan alacağınız puana bağlı olarak ilginizi çeken kurumlara avukatlık başvurusu yapabilirsiniz. Kurumlar genellikle 75 puan ve üstü alan adayları tercih etmektedir.

Kurum Avukatları Maaşları Ne Kadar

Avukat maaşları 2015 yılında yapılan yeni düzenleme sonucu tekrar belirlenmiştir. Görev süresi ve derecesine göre maaşlarında farklılık görülmektedir. 2015 yılındaki düzenlemeler sonucu avukat maaşları net olarak 3.339 TL’ dir. Bu ücret kurum ve kuruşlarda farklılık gösterebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Halit Ergenç'in Bölüm Başına Aldığı Maaş başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*