Kur- an Kursu Öğreticisi Maaşları

Kur- an Kursu Öğreticisi Ne İş Yapar? Kur-an Kursu Öğreticileri; görev yaptıkları kursla ilgili olan tüm kayıtların tutulmasından ve kursa gelen öğrencilerin eğitimini üstlenmekten sorumlu kişilerdir. Öğrencilerin usule uyacak şekilde Kur-an okumayı öğrenmesi, Kur-an Kursu Öğreticilerin en önemli görevlerinden biridir. Bunun dışında; namaz surelerinin öğretilmesi, namaz dualarının öğretilmesi, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin verilmesi, kurs defterlerinin oluşturulması ve düzenlenmesi, yapılan sınavlarda gözlemci olunması ve buna benzer birçok görevin yerine getirilmesi gibi sorumlulukları da bulunmaktadır. Aynı zamanda, kurs yöneticilerinden gelen emir ve talimatları da ; mevzuata uygun olacak şekilde yapmakla yükümlüdürler.

 kuran kursu öğreticisi

 

Nasıl Kur- an Kursu Öğreticisi Olunur ?

Kur-an Kursu Öğreticisi olarak görev yapabilmek için öncelikle, İmam Hatip Lisesi ya da İlahiyat Fakültesinde eğitim görülmesi gerekmektedir. Lise, ön lisans ve lisans mezunu öğrencilerin KPSS‘ ye girmeleri gerekmektedir. Adayların aldıkları puana, başarı sıralamasına ve kontenjan durumuna uygun olarak tercih yapma hakları bulunmaktadır. KPSS tercihleri olumlu olan adaylar, yeterlilik sınavına girmektedir. Bu sınavda da başarı gösteren adayların ataması yapılır ve Kur-an kursu Öğreticisi unvanı ile hizmet vermeye başlayabilirler. Hizmet şartlarını ve süresini yerine getiren adaylar, uzmanlık sınavlarına girebilir. Bu sınavı başarı ile geçen adaylara, Uzman Öğretici unvanı verilmektedir.

Kur- an Kursu Öğreticisi Ne Kadar Maaş Alır ?

Kur-an Kursu Öğreticilerinin maaşları; eğitim durumu, görev süresi, kademe ve dereceye bağlı olarak farklılık göstermektedir. Örneğin; 1.derece ve 1. kademe hizmet veren lise mezunu bir öğretici, 2,361.81 TL net maaş almaktadır.

Aynı şartlar altında hizmet veren ve ön lisans ya da lisans mezunu olan bir öğretici ise, 2,417.65 TL net maaş almaktadır.

Yine 1. kademe ve 1. derece hizmet veren, yüksek öğrenim mezunu bir öğretici; 2,465.73 TL net maaş almaktadır. 1. kademe ve 1. derece hizmet veren Uzman Öğreticiler ise 2,603.61 TL net maaş almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Doktor Maaşları, Uzman Doktor maaşı, Pratisyen Doktor maaşı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*