KOSGEB ile Market Açılır Mı?

Ülkemizde sıklıkla karşılaşılan durumlardan biri olan market açmak en önemli girişimcilik özelliklerindendir. Ticarete atılmak isteyen birçok insan market açma fikrini ön planda tutar. KOSGEB ile market açmak hayali kuran girişimcilere hibe kredi sağlanmaktadır. Hatta marketi açtıktan sonra iş büyütmek için de KOSGEB’den destek almak da her şekilde mümkündür. Ancak Kosgeb ile market açmak için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. KOSGEB bir devlet kurumu olmakla beraber hibe kredinin finansmanı yine devlet tarafından karşılanmaktadır.

KOSGEB ile Market Açmak

Hibe kredi almak için bulunulan yere en yakın İşkur veya KOSGEB birimine başvurmak gerekmektedir. Ancak hibe kredi alabilmek için KOSGEB tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılmak gerekmektedir. Ancak zorunlu olmasının yanında bu kurslara katılmak ve eğitim almak tamamen bedavadır. KOSGEB her iş projesini kabul etmek zorunda da değildir. Kabul edilebilecek bir iş projesini hazırlamayı öğrenmek de ancak bu ücretsiz kurslara katılarak gerçekleştirilebilir.

Uygulamalı girişimcilik eğitimi sonrası kişi yönelmesi gereken alanın hangisi olduğunu daha iyi kavrar ve market açmanın kendisine uygun bir iş olup olmadığının fikrini elde eder. Doğru karar vermek veya verilmiş olan kararın doğru olduğunu teyit etmek açısından da bu eğitim büyük önem taşımaktadır.

KOSGEB ile market açmak mümkündür. Market projenizin diğer projelerden sıyrılarak onaylanması için dikkat etmeniz gereken bir çok nokta bulunmaktadır. Projenin onaylanması için dikkat etmeniz gereken bazı nesneler vardır.

İş Planı Projesinde Hangi Bilgiler Yer Almalıdır?

İş planı projesi, ilk olarak genel bilgileri içermelidir. Genel bilgiler işletmeyi kuracak kişinin veya kişi işletmeyi kurarken ortakları da varsa ortaklarının kimler olduğunun belirtilmesini, bununla beraber işletmenin faaliyetinin ve yaklaşık iş kurma süresinin de genel bilgiler alanında belirtilmiş olması gerekir.

Bunun yanında projede yer alması gereken diğer unsurlar ortakların veya girişimci tek ise girişimcinin, işletmenin ve faaliyetin bilgilerinden oluşur. Üretim ve yönetim planları finansal plan ile kurumdan talep edilen destek de projede yer almak zorundadır. Ancak tüm bu bilgilerin kelime kalabalığı söz konusu olmadan net, anlaşılır, resmi, duru bir dille yazılmış olması gerekmektedir. Projenin kabul edilmesi aşamasında ufak detaylar dahi önem taşır ve detaylara önem göstermek girişimci veya girişimcileri diğer projeler arasında bir adım öne çıkarır.

Bir önceki yazımız olan Evde Mantı Yaparak Para Kazanmak 2018 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*