Koruma Memuru Alımı 2017

Koruma Memuru Alımı Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın İstanbul Adliye Sarayı’nda şehit edilmesi sonrasında tekrar tartışılmaya başlanan özel güvenlik sistemi yerine koruma memurluğu uygulamasına geçilmesi gündeme gelmişti. Vahim olayın ardından gündeme gelen değişiklik hakkında ilk açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış, bazı kamu binalarının güvenliğinin sağlanmasında, özel güvenlikçiler yerine polis görevlendirilmesi gerektiğini vurgulamıştı. Bu bağlamda yapılan değişikliklerle birlikte koruma memurlarının iş tanımı da yapılmaya başlandı.

ozelguv

İçişleri Bakanlığı yeni tasarıyı hazırlamaya başladı. Bakanlık bu amaçla, sektör temsilcileri, kamu yöneticileri, çeşitli üniversitelerden akademisyenler ve uzmanlarla birlikte bir çalıştay düzenledi. Bu çalıştayların sonuncusu geçtiğimiz hafta içinde yapılarak, koruma memurluğuna ilişkin ayrıntılar da netleşti.

Eski İçişleri Bakanı  Muammer Güler’ in özel maçlarda görevlendirmek istediği Koruma Memurları artık daha geniş bir kapsamla gündeme geldi. Açıklanan taslakta Koruma Memurlarının, belirli kamu binalarının korunması, adliyeler ve cezaevleri başta olmak üzere hastaneler, enerji nakil hatları, DHMİ’nin üzerindeki havaalanlarının korunması, metrolar ve hafif raylı ulaşım sistemlerinin güvenliği, yüksek hızlı trenler (YHT), garların güvenliği, ülke genelinde 7 ayrı bölgede kurulacak “göçmen ve mülteci kamplarının” güvenliğini sağlaması öngörülüyor.

Peki Ne Kadar Koruma Memuru Alınacak?

Henüz yasallaştırılmasa da kuruluş çalışmaları devam eden koruma memurluğu için 17 – 20 bin arası personel alımı yapılıp yetiştirilmesi sağlanacağı belirtiliyor. Ülke genelindeki 34 havalimanında da 3500-4000 arası personel alımı bekleniyor.

ozel-guvenlik-haberi

Özel Güvenlik Görevlileri İşsiz mi Kalıyor?

Peki özel güvenlik sektöründe çalışanlar işsiz mi kalıyor ? Yapılan açıklamaya göre Koruma Memurlarının bir kısmının sınavsız kamu personeli olacağı diğer bir kısmının ise sınavla alınacağı yapılan açıklamalar arasında.

Bir önceki yazımız olan Cumhurbaşkanlığı Memur Alımı 2015 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*