Kaloriferci Görevleri ve Maaşları

Kaloriferci Ne İş Yapar? Kaloriferciler; kurulu olan ya da kurulması planlanan kalorifer tesisatlarının çalışır durumda bulunmasını sağlamak, projelerini okumak, kalorifer tesisatının bakımını ve onarımını üstlenmek, tesisat için gerekli olan ölçüleri alabilmek, kesim yapabilmek, boruları uygun hale getirmek (diş açmak, bükmek vb.) kelepçeleri monte etmek, askıları monte etmek, gerekli zeminlere delik açmak, kalorifer dairesinin düzenini sağlamak ve temizliğini yapmak, mesleğe ait olan yeni gelişmeleri yakından takip etmek gibi görevleri bulunmaktadır. Aynı zamanda kalorifer tesisatlarında kullanılan tüm araç ve gereçlerin, etkin şekilde kullanılması da gerekmektedir.

kaloriferci

Nasıl Kaloriferci Olunur ?

Kaloriferci olabilmek için en az ilk öğretim mezunu olmak gerekmektedir. Ardından Halk Eğitim Kurslarında verilen, Kalorifercilik Kurslarına katılım göstermek gerekir. İlk öğretim mezunları için geçerli olan kurs süresi 2 yıldır. Orta öğretim ve üzerinde eğitim gören adayların kurs süresi ise, 1 yıldır. Kursu tamamlayan adaylar, çırak olarak görev yapmaya başlarlar. Aynı zamanda 16 yaşında küçük ve 19 yaşından büyük olan adaylar, kurslara katılamazlar. Çıraklar, kalfalık sınavında başarı gösterirlerse; kalfa kaloriferci unvanını alırlar. Ardından ustalık sınavlarına katılarak, unvanlarını yükseltebilirler.

Sözleşmeli ya da kadrolu olarak kalorifercilik yapmak isteyen kişileri en az lise mezunu olması gerekmektedir. Adaylar, KPSS‘ den en az 70 puan aldıktan sonra tercih yapabilirler. Başarı sıralaması ve puanı yeten adaylar, sözlü sınavlara alınırlar. Bu sınavlardan da başarı ile geçen adaylar, kaloriferci unvanıyla hizmet vermeye başlarlar.

Kaloriferci olarak görev yapmak isteyen adayların; astım, bronşit, verem gibi solunum yolu hastalıkları ya da uzun süre ayakta durarak çalışmalarını engelleyecek hastalıklarının bulunmaması gerekmektedir.

Kaloriferci Ne Kadar Maaş Alır ?

Kalorifercilerin maaşları; görev süresi, eğitim durumu, kademe ve dereceye göre farklılıklar göstermektedir. Orta Öğretim mezunu olup, 1. derece ve 1. kademe hizmet veren bir kaloriferci 2,488.93 TL maaş almaktadır. Bu maaşlar üzerinden vergi ve diğer kesintiler yapıldığında, 2,136.56 TL net maaş almaktadır.

Ön lisans ya da lisans mezunu olup, 1. derece ve 1. kademe hizmet evren kalorifercilerin maaşları ise; yaklaşık 2500 TL civarındadır.

Bir önceki yazımız olan Doktor Maaşları, Uzman Doktor maaşı, Pratisyen Doktor maaşı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*