Gelir Uzmanı – Gelir Uzmanı Yardımcısı ve Maaşları

Gelir Uzmanı ve Gelir Uzmanı Yardımcısı Ne İş Yapar? Gelir Uzmanı olarak işe başlamak mümkün değildir. Gelir Uzmanı olmak için kişiler ilk olarak Gelir Uzmanı Yardımcısı olarak göreve başlarlar. Yardımcılar yeterlilik sınavına girip başarılı oldukları takdirde Gelir Uzmanı unvanı ile işlerine devam edebilirler. Gelir Uzmanları vergi ile ilgili konularda öneri ve görüşlerde bulunan kişilerdir. Ancak Gelir Uzmanlarının pratikte yaptıkları iş müdür veya sorumlusundan alacağı işe bağlı olarak farklılık göstermektedir. Yine vergi ile ilgili olmak şartı ile tahsilat ve tahakkuk gibi işlerde çalışırlar. Taşradaki vergi dairelerinde çalışarak vatandaşlarla birebir olarak görüşebilirler.

gelir uzmanı

Gelir Uzmanı ve Gelir Uzmanı Yardımcısı Nasıl Olunur?

Gelir Uzmanı olmak isteyen kişi vergi, iktisat, muhasebe, maliye ve hukuk konuları üzerine eğitim almış olması gerekmektedir. Bu şartlara uyan kişiler KPSS sınavına girerek puan 49 türünden en az 70 almaları gerekmektedir. KPSS p49 türünde genel kültür, hukuk, genel yetenek, yabancı dil, maliye, iktisat ve muhasebe gibi türlerde sorularla karşılaşırsınız. KPSS’ den geçerli not alan kişiler yazılı bir sınava tabi tutulur. Yazılı sınav Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanır ve belirlenen tarih ve saatte Ankara’ da yapılır. Yazılı sınavda 100 soru sorulmaktadır ve geçer puan 70’ dir. Yazılı sınavdan geçen kişiler yine Ankara’ da Maliye Bakanlığı tarafından yapılacak olan mülakata tabi tutulurlar. Mülakat sınavından da geçen kişilerin puanlarının ortalaması 70 olursa Gelir Uzmanı Yardımcısı ünvanı alırlar. Daha sonra gerekli eğitimleri alarak atamaları yapılır. Gelir Uzmanı olabilmek için adaylık da dahil en az 3 yıl Gelir Uzmanı Yardımcısı olarak çalışmak gerekmektedir.

Gelir Uzmanı ve Gelir Uzmanı Yardımcısı Ne Kadar Maaş Alır?

2015 yılında Gelir Uzmanı unvanı ile çalışan bekar ve çocuksuz kişiler için belirlenen maaş 3.338 TL’ dir. Gelir Uzmanı Yardımcısı unvanı ile çalışan bekar ve çocuksuz kişiler için 2015 yılında belirlen maaş ise 3.104 TL’ dir.

Bir önceki yazımız olan Doktor Maaşları, Uzman Doktor maaşı, Pratisyen Doktor maaşı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*