Fotoğrafçı Maaşı

Profesyonel Fotoğrafçı

Fotoğrafçılar, fotoğraf makinesiyle görüntüye estetik yorum katarak varlıkların görüntüsünü filme kaydeden ve görüntüye çeşitli teknikler uygulayarak görüntülerinin karta basımını yapan kişidir. Fotoğrafçılık, fotoğraf makinesinin icadından beri eskimeden süregelen, tekniklerin ve şartlarının sürekli gelişim halinde olduğu güncel bir meslek dalıdır.

Çalışma Alanları Nerelerdir

Fotoğrafçılar, bir kuruma bağlı veya bireysel olarak çalışabilirken eskiden beri süregelen bir şekilde kendi stüdyolarında da faaliyetlerini yürütebilmektedirler. Özel kurumlara bağlı çalışan fotoğrafçılar, katalog çekimlerinde, ajans ve stüdyolarda görev yapabilmektedirler. Bu kurum ve kuruluşlarda sürekli veya dönemsel çalışabilmektedirler.

Nasıl Fotoğrafçı Olunur

Akıllı telefonlarında günümüzde giderek yaygınlaşmasıyla artık neredeyse çocuklar bile fotoğraf çekip üzerinde oynamalar yapabilmekteler. Fakat fotoğrafçılık özel bir yetenek isteyen ve aslında kolay gözükse de çok ince ayrıntılarla ve deneyimle yürütülen bir meslek dalı. Fotoğrafçı olabilmek için ilgili üniversitelerin 2 yıllık fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümünden mezun olmak veya özel fotoğrafçılık kurslarını tamamlamak gerekir.

Ne Kadar Maaş Alırlar

Özel katalog ve manken çekimleri yapan fotoğrafçılar için net bir maaş söylemek mümkün değil. Haber ajanslarında çalışan fotoğrafçılar 3800 tl ile 45000 tl civarında maaşlara sahiptirler. Özel katalog çekimi yapan fotoğrafçılar aylık veya bir kurluk çekim üzerine çalışabilmektedirler. Aylık olarak çalıştıklarında 4000 tl ye yakın maaş alabilmektedirler. Özel düğün ve davetlerde çekim yapan fotoğrafçılar genel itibariyle satılan fotoğraf başına ücret almaktadırlar.

 

Bir önceki yazımız olan Halit Ergenç'in Bölüm Başına Aldığı Maaş başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*