Engelli Emekliliği Ve Vergi İndirimi

Engelli vatandaşlarımızın emeklilik koşulları, diğer çalışanlardan biraz daha farklı ve iyileştirilmiş şekilli ile uygulanır. Emekliliğin 3 önemli koşulu olan; prim borçları, yaş ve sigortalı gün sayısı engelli vatandaşlarımızda aranmaz. Sigortalı olarak çalıştıkları sürede daha çok iyileştirilerek uygulanır. Normal emeklilikte bulunan katı kurallar, engellilerin emeklilik şartlarında yer almaz. Buda çok daha çabuk ve kolay bir şekilde emekliliğe ulaşmalarına zemin hazırlar.

Engelli emekliliği ve vergi indirimi 5510 sayılı kanunun, 10. maddesinde düzenlenmiştir. 2008 Öncesinde ki dönemde engelli vatandaşlarımız sakatlık vergi indirimi alıyorlardı. 2008 den sonra yapılan düzenleme ile engelli vatandaşlarımız Kurum Sağlık Kurulundan alacakları bir raporla, engelli erken emeklilik hakkına sahip olabilmektedirler.

Engelli erken emekli olabilmesi için ilk ve en önemli şart, vergi indirimi belgesini almasıdır. Bunu alamayan engelli vatandaşlarımız erken emeklilik şansından yararlanamazlar. Engelli erken emeklilik raporu ile emekli olan kişilerin konumunu Malulen Emekli olan kişilerle karıştırmamak gerekmektedir. Çünkü her iki emeklilik şeklide birbirinden farklıdır ve Erken Engelli emekliliğinde sunulan imkanlar hiçbir emeklilik çeşidinde bulunmamaktadır.

Burada Devletin engelli vatandaşlarımıza sunduğu imkanların asıl nedeni, engelli vatandaşlarımızı topluma kazandırmak ve onları da istihdamın içine almaktır. Bu yasalar özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan döneminde daha da iyileştirilmiştir. Engellilerin ve sakatların evde bakımlarının sağlanması, engelli vatandaşlarımızı çalışma hayatının içine alma gibi konularda ki hassasiyeti ile çıkardığı kanunlarla, bu vatandaşlarımızın hayat koşulları oldukça iyileştirilmiştir. Ayrıca toplumun her kesiminde yaratılan iş istihdamı sayesinde çalışma dünyasının içinde daha çok yer almaya başlamışlardır. Buda engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesini daha da yüksek bir seviyeye taşımıştır.

Engelli erken emeklilik hakkına sahip olabilmek için çalışma günün en az % 40’ını kaybetmiş olmanız gerekmektedir.

Sakatlık Vergi İndirimden Kimler Faydalanabilir?

  • Ücretle çalışan hizmet erbabı olan kişi
  • Serbest meslek kollarında çalışan kişiler
  • Ailesine bakmakla özrü bulunan serbest meslek kişisi
  • Ailesine bakmakla özrü bulunan ücretli hizmet kişisi
  • Basit usulde vergilendirilenler

 

Bir önceki yazımız olan İşsizlik Maaşı Alma Şartları Kimler Alabilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*