E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Haciz, banka hesaplarına veya maaşlarınıza uygulanan bir haciz yöntemi olarak bilinir. Genellikle devlete olan borçlarınızdan dolayı banka hesaplarınıza vergi daireleri tarafından haciz işlemi uygulanarak paranıza el konulur. E-Haciz nedir? E-Haciz olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

E-Haciz Nedir?

E-Haciz’in diğer bir adı da Elektronik Haciz dir. Yalnızca devlete ait olan borcunuz yani vergi borçlarınızdan dolayı maaşınıza veya banka hesaplarınıza uygulanan bir haciz sistemi olarak bilinir. Altın, hisse senedi, para, fon gibi banka ortamında bulundurulan yatırımın elektronik ortamlarda el konulması anlamına gelir.

Bunun yanı sıra maaşınıza gelebilecek haciz konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu tarz bir durumla karşılaştığınızda maaşınızın ne kadarlık bir kısmının haciz edilebileceğini öğrenmek için gerekli olan bilgileri alabilirsiniz.

E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir gün banka hesaplarınıza erişemiyor veya mevcutta bulunan paranızı çekemiyor durumda kalırsanız buna E-Haciz engel oluyor olabilir. Vergi daireleri banka müdürlüklerine yaptıkları bildiri sayesinde banka hesaplarınıza haciz işlemi uygulatabilir. Bu haciz işlemine günün herhangi bir saatinde maruz kalabilirsiniz.

Haciz işlemleri bazı sebeplerden dolayı uygulanır. Eğer altta verilen listede bir vergi borcunuz veya aksatılmış trafik cezanız varsa banka hesaplarınızda bloke olup olmadığını kontrol etmek sizin yararınıza olacaktır.

Trafik cezası borçları
Motorlu taşıt vergisi borçları
Kira gelir vergisine bağlı borçlar
Maliye borçları

Bu durumlardan bir borcunuz bulunuyorsa banka hesaplarınızda bloke var mı yok mu sorgulamak için E-Devlet ve GİB internet sitelerini kullanmanız yararınıza olacaktır. E-Devlet üzerinden yapacağınız sorgulamalar için de sizi GİB’in sitesine yönlendireceklerdir. En doğru sorgulama işlemi resmi kaynaklar üzerinden yapılabileceği için sadece E-Devlet ve vergi dairesinin internet sitelerini kullanmanızı tavsiye ederiz. Kişisel bilgilerinizi güvenmediğiniz siteler ile paylaşmamanız gerekiyor. Bu tarz siteler kişisel bilgilerinizi kullanarak farklı işlemler yapabileceği için güvenlik açısından çok riskli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Evde Mantı Yaparak Para Kazanmak 2018 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*