Dövmesi olanlar polis olabilir mi?

Polis olmak isteyen adaylar vücutlarındaki izlerin (ameliyat izi, yara izi) ya da dövmelerin polis okullarına girişte kendilerine engel olup olmayacağını merak ettikleri için bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi vermek istedik. Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’ne göre bu konuda aranan şartlar aşağıda listelenmiştir:

IX- CİLT HASTALIKLARI

A) Tam ve sağlam olacaktır. Bu sistemlere ait kronik ve ilerleyici bir hastalığı, eşgal belirleyici veya fonksiyon bozucu nitelikte doğumsal veya edinsel anomali bulunmayacaktır. (Ek cümle: 26/09/2007- 26655 S.R.G Yön/6.md.)Vücudun neresinde olursa olsun her türlü dövme ve benzeri kalıcı uygulamalar öğrenciliğe girişe engel teşkil eder.

Ancak;

1) Eşgal belirleyici olmayan, fonksiyon kaybına yol açmamış sikatrisler ve yanık sekelleri, nevüsler ve cilde ait diğer bening tümöral oluşumları,

2) Yazlık üniforma giyildiğinde vücudun kapalı bölgelerinde kalan nevüs ve lipom gibi derinin iyi huylu tümöral oluşumları ve kronik bir hastalığa bağlı olmayan ve fonksiyon kaybına yol açmayan skatris, keloid ve lekeleri,

3) Hamilton klasifikasyonuna göre Tip 3 (dahil) ye kadar Androjenik alopesisi,

olanlar öğrenciliğe kabul edilir.

B)

1) Yüz ve boyun bölgesinde estetik görünümü bozmayan lokalize ve iyi huylu deri tümörleri, pigmente nevüsler, sikatrisler ve yanık sekelleri.

2) Tedavi ile iyileşen deri tüberküloz ve tüberküloidleri.

3) Tedavi ile iyileşen, kronik ve sınırlı deri hastalıkları. (psoriasisler, skleroderma plakları, lokalize atrofiler, kronik ekzemalar, yaygın olmayan vitiligo plakları, keratodermiler, ichthyosisler , ürtiker ve benzeri deri hastalıkları)

4) Tedavi ile iyileşmeyen sınırlı alopecia areata plakları.

5) Vücut fonksiyonlarını bozmayan ameliyatla düzeltilebilen, deri ve yumuşak dokuların hastalıkları, lokalize ve iyi huylu deri tümörleri, pigmente nevüsler, sikatrisler ve yanık sekelleri.

6) Ağızda aft, genital bölgede ülserasyonların bulunabildiği remisyonlarla seyreden Behçet hastalığı.

Silahlı Dövme

C)

1) Hareketlere güçlük veren, tedavi ile düzelmeyen nevüsler, büyük ve yaygın iyi huylu deri tümörleri, keloidler, skatrisler. (yüz ve boyun bölgesinde estetik görünümü bozan)

2) Tedavi ile iyileşmeyen, yüzde ve vücutta ileri derecede şekil bozukluğu yapmış deri tüberkülozu ve tüberküloidleri.

3) Kötü huylu deri tümörleri.

4) Hareketlere güçlük veren, tedavi ile iyileşmeyen, kronik ve yaygın deri hastalıkları ve sekelleri.

5) Tedavi ile iyileşmeyen güneş ışınlarından etkilenen aktinodermatozlar, yaygın diskoid lupus erythematosus, deri porfiriası, el veya yüzü kaplayan yaygın vitiligo.

6) Tedavi ile iyileşmeyen alopecia totalis veya alopecia universalis.

7) Tedavi ile iyileşmeyen epidermolysis bullosa simplex.

8) En az bir yıllık süreden itibaren aktivasyon ve remisyon periyotlarıyla seyrettiği tespit edilmiş olan Behçet hastalığı.

  1. a) Ağızda aft,
  2. b) Genital bölgede ülserasyonlar,
  3. c) Göz bulguları,
  4. d) Eklem bulguları,
  5. e) Damar bulguları,

Yukarıdaki (a) veya (b) bentlerinden birini yahut her ikisini içeren en az üç bulgunun bulunması şartı aranır.

Açıklama: Tuttuğu organa göre (göz, eklem vb.) ilgili bölümde gerekirse değerlendirilir.

D)

1) Vücut fonksiyonlarını ileri derecede bozan, estetik görünümü ileri derecede bozan ve tedavi ile iyileşmeyen deri hastalıkları. (Lepra, eritrodermik, artropatik ve püstüler psoriasisler, ileri derecede ichtyosisler, xeroderma pigmentosum, güneş ışınlarıyla şiddetlenen veya sistemik belirtisi olan porfirialar, el ve ayaklardaki keratodermiler, pemphigoid ve pemphiguslar, generalize eritrodemiler, derin mikozlar, tedavi ile iyileşmeyen geniş ve çeşitli nedenli deri ülserleri, distrofik tip epidermolysis bullosa, ileri derecede sistemik komplikasyonları olan Behçet hastalığı)

2) İç organlarda, kemiklerde ve eklemlerde ileri derecede tahribat yapmış, vücut fonksiyonlarını ileri derecede bozan ve tedavisi olanaksız olan sifiliz sekelleri ve gomlar.

E) Herhangi bir deri hastalığı veya plastik ve rekonstrüktif cerrahi, ağız, çene, yüz ve boyun hastalıkları nedeniyle hiçbir hizmet sınıfında çalışamayacak duruma gelenler.

Bu konuyla ilgili aklınıza takılanlar için sorularınızı yorumla iletebilirsiniz. 

3 yorum

  1. Merhaba iyi günler 18 yaşındayım bu yıl pek fazla çalışmadığım için herhangi bir yeri kazanamadım astsubaylık için kayıt olmuştum gidecektim bu hafta mülakatlara ama ülkemizde yaşanan malum olaylar yüzünden gidemedim neyse konuma gelecek olursak ben bu yıl liseden mezun oldum ve yaklaşık 3 yıl kadar önce amelyat olmuştum vücudumun bazı yerlerinde amelyat izleri var kesik izleri yani. Bazıları görünmüyor ama bir tane kesik var ensemde sol tarafta. Küçük böyle 2cm kadar. Birde amelyat nedeni ile vücuduma yani kafamda küçük bir şampt denilen bir alet var bir kaç yere sordum kimisi sıkıntı olmaz dedi kimisi polisliğe almazlar polisliği geç TSK nın hiçbir yerinde görev dahi yapamazsın dediler. Polis olmak benim çocukluk hayalim ve eğer bu yazıdan sonra açıklayıcı bir cevap gelirse hayalimin peşinden kosmaya devam edecegim. Doktorumda bana dediki amelyatın için bir problem yok gayet iyisin dedi doktor onayı verdi ama ben yinede bir yazayım dedim yardımco olursanız çok sevinirim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*