Doktor Maaşları 2017

Doktor; tedavi etmek üzerine gelişmiş ilimleri öğrenen ve pratisyen, dişçilik, tıp fakültesi ve veterinerlik bölümlerinden mezun olan ve devlet tarafından lisans verilen kişidir.  Amaçları hastalıkların tedavi edilmesini, bulaşıcı hale gelmemesini sağlamaktır.

2016 yılına girerken memur maaşları üzerinde yeni düzenlemeler yapıldı ve bu düzenlemeler doktorları da etkiledi. Çeşitli enflasyon düzenlemeleri ve bunun yanı sıra yapılan ana para üzerindeki düzenlemeler ile beraber doktorların da 2016 yılında alacakları maaşlar belli oldu.

Doktor

Memurlar için 2016 yılının maaşları; katsayısı; %0,90 olarak baz alınmakta olan enflasyon farkı yanı sıra toplu olarak yapılan sözleşme gereğince %6 değerinde zam uygulaması ile yeniden belirlendi. Bu bilgiler ışığında 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile taban değeri olarak verilen katsayı; 1,39028, yan ödemeler için belirlenen kat sayı ise 0,028165 olarak belirlendi.

Bunlara ek olarak memur maaşlarına aile yardımları da yapılacak. 2016 için yapılacak aile yardımları arasında evli olan memurlar eşleri için 189,54 TL, 0 ve 6 yaş çocuklar için 44,41 TL, diğer yaş gurubu çocuklar için ise 22,20 TL ödenek mevcut. Aile ödeneği baz alınarak 61,76 TL’de asgari geçim indirimi uygulaması yapılıyor.

2016 yılının Ocak ayı itibari ile uzman doktorların maaşları enflasyon farklarının hesaplanması ile beraber 4.859 TL oldu.

Doktorlar branşlarına göre değişen maaşlar almaktadırlar. Ancak doktor maaşlarına şu anda tam olarak 141 TL zam yapılmıştır. Doktorlar bunların yanı sıra ödenekler ve döner sermaye üzerinden de belirli ücretler almaktadırlar.

Döner sermaye ücretleri de dahil edildiği zaman bir doktor; göz doktoru, kulak burun boğaz uzmanı olarak ele alındığı zaman 7000 ile 10000 arasında değişen bir ücret almaktadırlar. Bu durum çok daha iyi olan doktorlar için 20000 TL gibi rakamlara çıkabilmektedir. Özellikle İstanbul ve Ankara için bu ücretlerin söz konusu olduğunu söylemek mümkündür.

Bir doktorun ücretini uzmanlaştığı alanlar belirlemektedir. Kalp ve beyin cerrahı gibi özel branşların aldıkları ücretler döner sermayenin de etkisi ile son derece fazladır. Doktorun kendini geliştirmesi ve geliştirdiği branş ile ilgili belirli bir kalite yakalayarak uzmanlığını göz önüne sermesi doktora olan talebi arttırmakta ve kazandığı ücretin artmasını da sağlamaktadır.

Bu durum hastaneleri de etkilediği için bir hastanedeki hatırı sayılır doktorlar döner sermayeyi son derece güçlendirerek daha fazla kazanım sağlanmasına ve maaşların daha yüksek olması yönünde etkide bulunabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Asgari Ücret Düşüyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*