Cezaevi Vaizi ve Maaşı

Cezaevi Vaizleri Ne İş Yapar? Cezaevi Vaizleri, görevlendirildikleri cezaevlerinde bulunan mahkumlara manevi destek sağlamakla görevlidirler. Mahkumların rehabilitasyonu, işledikleri suçlardan ve olumsuz alışkanlıklarından vazgeçmesi, koğuşlarda sohbetler düzenlenmesi, Kur’ an eğitimlerinin düzenlenmesi ve mahkumların sorularının objektif şekilde yansıtılması gibi sorumlulukları bulunmaktadır. Aynı zamanda mahkumların yazdıkları mektupları yanıtlamak ve eğitim seminerlerinde yer almak da görevleri arasında yer almaktadır.

cezaevi vaizi

Nasıl Cezaevi Vaizi Olunur?

Cezaevi Vaizi olabilmek için, öncelikle İlahiyat Fakültesinde 4 yıllık lisans eğitimi görmek gerekmektedir. Eğitimini başarı ile tamamlayan adaylar, İhtisas kursuna katılmalılardır. Bu kursu başarı ile tamamlayan adaylar, KPSS sınavına girip barajı geçerek tercih yapabilirler. Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak, en az 2 yıl görev yapan adayların başvuruları olumlu sayılacaktır. Aynı zamanda adayların erkek olması gerekmektedir. Uygun şartları taşıyan adaylar, diğer memurluk branşlarından da geçiş yapabilirler.

Cezaevi Vaizi Maaşları Ne Kadardır?

Lisans mezunu Cezaevi Vaizlerinin net maaşları, 2,683.72 TL‘ dir. Bu rakam vaizlerin görev sürelerine, kıdemlerine, derecelerine ve görev yerlerine göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda vaizlerin medeni durumu, çocuk sayısı, engel durumu gibi kişisel bilgileri de maaşlarına yansımaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Doktor Maaşları, Uzman Doktor maaşı, Pratisyen Doktor maaşı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*