Belediye Başkan Yardımcısı Görevleri ve Maaşları

Belediye Başkan Yardımcısı Ne İş Yapar? maaşı Belediye Başkan Yardımcıları, bağlı oldukları Belediye Başkanlarına gereken tüm desteği vermekle yükümlüdür. Belediye Başkanının verdiği emirleri ve talimatları özenle yerine getirmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda belediyenin yürüttüğü işlerin takibi, gerekli problemlerin tespit edilmesi ve uygun çözüm yollarının aranması, bütçenin planlanması, gelen bağışların takiplerinin yapılması, vatandaşların belediyeden beklentilerinin ve taleplerinin öğrenilmesi ve tüm bu işlemlerin raporlarının belediye başkanına sunulması da görevlerindendir.

belediye başkan yardımcısı

Nasıl Belediye Başkan Yardımcısı Olunur?

Belediye Başkan Yardımcı olmak için, belediye kadrosunda memur ya da belediye meclisinde üye olmak gerekmektedir. Başkan Yardımcılığı kadrosu belirlendikten sonra, Belediye Başkanı uygun gördüğü adayı yardımcı olarak seçebilir. Belediye Başkanının yaptığı bu seçimi meclis de onaylarsa, seçilen aday Belediye Başkanı Yardımcısı unvanı alır ve hizmet vermeye başlayabilir. Belediye Başkan Yardımcısı sayısı, kentte yaşayan insan sayısı ve çalışmaların yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Bir belediyede en az 1, en fazla 4 adet Belediye Başkan Yardımcısı olabilir. Bütçede daraltmaya giden Belediye Başkanları, yardımcının işlerini de üstlenerek 1 yardımcı ile çalışmaya devam edebilir.

Belediye Başkan Yardımcısı Maaşları Ne Kadardır?

Belediye Başkan Yardımcılarının memur maaşları da hizmet süresi, derece ve kıdem unsurlarına bağlı olarak değişim göstermektedir. Aynı zamanda hizmet bölgesi, yabancı dil bilgisi ve engel durumu da maaşı etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Bir Belediye Başkan Yardımcısı, ortalama olarak 4000- 5000 TL arasında maaş almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Doktor Maaşları, Uzman Doktor maaşı, Pratisyen Doktor maaşı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*