Avukat Maaşları

Avukat Maaşları 2015 yılında Kamu Kurum ve Özel şirket ve alanlardaki birimlere göre değişiklik göstermektedir.

Avukat, hukuk fakültesi mezunu, avukatlık stajı yapmış, avukatlık sınavında başarılı olan avukatlık mesleğini serbest yada bir kuruma bağlı olarak çalışan kişidir. Avukatlar genellikle çalıştıkları şehirde bulunan baroya kayıtlı olarak faaliyet gösterirler. Avukat, uyuşmazlıkların doğumundan başlayarak, mahkeme aşaması ve hakkın teslimine kadar olan süreçte kişileri temsil eder. Avukat sadece iş ve dava takibi yapmaz, aynı zamanda hukuki konularda danışmanlık, hakemlik, arabuluculuk görevlerini de yerine getirebilir.

nasil-avukat-olunur

Avukat Maaşları 2015 yılında Çalıştıkları Kuruma ve Çalıştıkları Özel Avukat Bürolarına göre değişmektedir. Güncel Avukat Maaşları 2015 Ocak Ayında Memur Maaşlarına %3’lük bir zam alarak 4250 TL olarak belirlenmiştir. Avukat Maaşlarına Kurumlardan aldıkları tazminatlar dahil değildir. Vekaleti Dolduktan sonra Alınan Yıllık Toplu Vekalet Ücreti ilave edilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Doktor Maaşları, Uzman Doktor maaşı, Pratisyen Doktor maaşı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

21 yorum

  1. adalet okuyupta hukuga tamamladıgımızda tamamlarken arada yıl kaybı oluyrmu….. simdi baska bır bolum okuyrm bu konularla ilgili bilgisi olan varsa benı bılgılendırebılır mı ??? gercekten cok sevınırm.. tesekkur ederm sımdıden cagrı atabılırsınız….okulla ilgili gercekten cok karasız kaldım

  2. yeni temmuz zammıyla 3000 lira maaş vardır. ayırca yılda bir kere vekalet ücreti alınır bu ücret maximum 11.000 liradır fakar her kurumda vekalet dolmaz yani bunu direkt kamu avukatı maaşına eklemek yanlıştr özellikle bakanlıklar merkez avukatları vekalet ücreti nerdeyse hiç alamazlar.

  3. Yeni baslayan avukat 2800 maas alir.vekalet de dolarsa yillik 11000 de toplu vekalet alir.ortalama 3700 iste.ama kimisi 11 bin degil 5 bin alir vekaleti dolmazsa.en kotu iste 3300 para gecer ellerine ortalama…

  4. 6/2 si önlisans saglik teknikeriyim 3 çocugum var,eşim çalışıyor. Ocak 2015 te 2.715 aldim.ama sendika parası içinde ve performans dönerim aralık 2014 olduğu için kesintili. Şubat 2015 te 2.745 olacak.yani sendika parası yok ve vergi diliminde cikicam.

  5. 9/3 avukat maaşlarını da yayınlar mısınız herkes görsün ne kadar maaş aldığımızı. ama yıllık vekalet ücretini eklemeyin. çünkü bir çok kurumda vekalet dolmuyor. mesela ben bu yıl alamadım. avukat maaşları medyada istisnasız 1/4ünde ve yıllık vekalet ücreti eklenerek hesaplanıyor. herhalde utandıklarından vekalet hariç 9/3 avukat maaşlarını yazamıyorlar. bir çok meslek grubuna göre düşük maaş alıyoruz. 4 yıl hukuk fakültesinde gecemizi gündüzümüze katıp okuduk , üstüne bir yıl da staj yaptık ve ağır sorumluluk altında çalışıyoruz aldığımız maaşı yayınlayın da herkes görsün. bir de kurumdan alınan tazminatlardan bahsetmişsiniz. bunların ne olduğunu da yazabilir misiniz?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*