Astsubay Adi Malül Emekli Olanlar

Malulen emeklilik nedir? Sağlıklı ve sigortalı olarak çalışan kişilerin, iş kazası veya mesleki hastalıklardan dolayı iş gücünü kaybetmesi durumunda, çalışamaz bir konuma gelmeleri halinde malulen emeklilik sistemi devreye girer. Emeklilikleri henüz dolmamasına karşılık, bu özel durumlarından dolayı çalışmaları imkansız olan kişilerin malulen emekli olmalarına kanunlar izinler verir.

Bu tarz emeklilik bazı meslek gruplarında farklılıklar gösterebilir. TSK kapsamında görev yapan Astsubay Adi Malul Emekli şartları ile sivil malul emekli şartları birbirinden oldukça farklıdır. Bu yazımızda Astsubay Malul Emeklilik hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Normal bir iş yerinden malulen emekli olan bir kişi başka bir yerde çalışamaz. Çalışması tespit edildiği taktirde malulen emeklilikten aldığı maaş kesilir. Oysa TSK’dan malulen emekli olan bir Astsubay, görev yapamaz sağlık raporu ile adi malul olan Astsubay, sosyal güvenlik primi (SGDP) ödeyerek çalışabilir, bunda hiçbir mahsur bulunmaz. Ya da bu kişiler kendilerine özel bir iş yeri de açabilirler. Bunun da yasalar önünde hiçbir sakıncası bulunmamaktadır.

Astsubay Adi Malul emeklisi dilerse dışarıdan prim ödeyerek ya da başka bir yerde çalışarak da ikinci emekliliğe hak kazanabilir. 2 Ayrı yerden emekli olup, her iki maaşı da alabilir. SGK açısından bakıldığı zaman diğer kurum çalışanlarına nispeten TSK çalışanlarına sunulan avantajlar çok daha fazladır. TSK haricinde neredeyse hiçbir kurumda bir çalışanın malulen emekli olup, ikinci emekliliğe başvurması söz konusu değildir. Malulen emekli olan Astsubaylar rahatlıkla bu haktan yararlanarak ikinci emeklilik içinde başvuruda bulunabilirler.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bahsettiğimiz konu SGK’dan ikinci emekliliktir. Yoksa bireysel emekliliğe herkes başvurabilir ve oradan ikinci emeklilik şansını elde edebilir.

TSK’dan ayrılıp, bir astsubayın malulen emekli olabilmesi için şartları sağlık yeteneği yönetmeliğine uygun olmak zorundadır. Bu yönetmeliğe göre malulen emekli olabilir mi olamaz mı kararı verilir. Malulen emeklilik de TSK’da 2008 yılına kadar 10 yıl çalışma şartı aranırken, 2008 yılından sonra bu konuda da bir iyileştirme getirilmiştir ve 5 yıl çalışan şartları uyan Astsubayların malulen emekli olmalarına izin verilmiştir.

Bir önceki yazımız olan İşsizlik Maaşı Alma Şartları Kimler Alabilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 yorum

  1. Merhabalar, ben 2008 mezunuyum. 2006 da MYO ya girdiğimden beri sigortalıyım. Şuanda ilk 3 aylık istirahatimi aldım kilo fazlalığından dolayı malülen emekli olma durumum var. 1 senelik istirahat sürecim dolduğunda 10 senelik astsubay olmuş olacağım. Bu süreçten sonra Malülen emekliye sevk edilirsem tekrar memur olabilir miyim maaşım kesilir mi? Belediyelerde falan çalışırsam maaşım kesilir mi? Bir de hangi kanunu takip etmemiz gerekir.

  2. Arkadaşlar TSK adi malül emeklilerin sosyal hakları için ısrarla bu foruma değil,Bimer-Cimer ‘e yazalım.Sesimizi duyuralım.Ben 1800 lira maaş alıyorum.Düşürüldüğümüz duruma bak.Yazık.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*