Araştırma Görevlisi (Öğretim Görevlisi) Nasıl Olunur?

Araştırma Görevlisi

Araştırma görevlisi olmak için öncelikle bölümünüzü sevmeniz ve okul hayatı boyunca da başarılı bir süreç geçirmeniz gerekir. Tabi bunlar tek başına yeterli olmaz, bir de girmeniz gereken sınavlar olacak. İngilizcenizin de idare eder, aç kalmayacak kadar felan değil okuduğunuzu anlayacak kadar olması gerekir. Mesleki ingilizce öğrenmemeniz de sizi sıkıntıya sokabilir. Yapmanız gerekenleri sizin için sıraladık…

 

  1. Not ortalamanız yüksek olmalı
  2. Bölümünüz ile hem ilgili hem bilgili olmalısınız
  3. Olmazsa olmaz, ALES ve dil puanınız olması gerekir

Kimler Araştırma Görevlisi Olabilir ?

Aksi belirtilmediği sürece araştırma görevlisi olmak için lisans mezunu olmanız yeterlidir. YÖK’ün web sayfasındaki ilanlarda araştırma görevlisi kadrosu için gerekli şartlarda kimi zaman yüksek lisans yapıyor olmak, yüksek lisans yapmış olmak, doktora yapıyor olmak gibi şartlar da olabiliyor.

Araştırma Görevlisi Olmak İçin Ortalama Önemli mi ?

Ortalama, size araştırma görevlisi başvurusu sırasında fayda sağlamaz. Araştırma görevlisi alımlarında ilk etapta ALES puanınızın %60 ve dil puanınızın %40 alarak puanınız hesaplanır. Bu hesaplamadan sonra yapılan sıralamada mülakata/bilim sınavına girmeye hak kazanırsanız, ortalamanız devreye girer. Yüksek lisans başvurusunda ise birçok üniversitede 2.50 not ortalaması alt limit olarak belirlenmiştir. Bu alt limiti üniversitenizin web sitesinden ya da ilgili birimi arayarak öğrenebilirsiniz.

Alanınızda Yeterli Olmalısınız

Araştırma görevlisi olduğunuz da doçent veya profesör olma  yoluna da girmişsiniz demektir. Akademik kariyer yapmak isteyenlere yüksek lisans ve doktora sürecinde yapılan büyük bir katkıdır araştırma görevlisi olmak. Kimse sizden ömür boyu araştırma görevlisi olarak kalmanızı istemez. Bu ilerleme de kendinizi yetiştirmenize ve önce yüksek lisans, sonra doktora eğitimini tamamlamanıza bağlıdır.

ALES ve İngilizce Puanı Ne Olmalı ?

Maalesef ülkemizde son yıllarda bu mesleğe artan talepten dolayı, mesleğe giriş de belli müeyyidelere bağlanmıştır. Bunların başında ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) ve İngilizce (KPDS, ÜDS, TOEFL, IELTS vs.) puanlarınız olması gerekir.

Teknik olarak araştırma görevlisi kadrolarına başvuru esnasında ALES puanınızın en az 70 ve dil puanınızın en az 50 olması gerekmektedir. Ancak üniversiteler bu şartları kendi tercihlerine göre değiştirebilir. Örneğin ODTÜ genellikle araştırma görevlisi alımlarında 85 dil puanı istemektedir. Çünkü ODTÜ’de eğitim dili İngilizce’dir.

İlk başvuru esnasında dil puanınız hesaba katılmaz, ancak mülakata/bilim sınavına çağırılırsanız bu ikinci etapta ortalamanız ile birlikte dil puanınız da devreye girecektir.

Bir önceki yazımız olan Halit Ergenç'in Bölüm Başına Aldığı Maaş başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*