18 Temmuz Sonrası Açığa Alınan Personel

15 Temmuz darbe kalkışması, kamu çalışanları için de önemli bir milat olumuştur. Fetö’nün darbe girişiminin hemen akabinde kamuda çalışıpta bu oluşumun için de yer alan tüm kamu personeli tek tek ayıklanmaya ve kamudan uzaklaştırılmaya başlandı.

Türkiye genelinde açığa alınan personel profilleri incelendiği zaman en çok uzaklaştırmanın Milli Eğitim Bakanlığından yapıldığı görülmektedir. Görevden ihraç edilen kişi sayısı 80 bine yaklaşmış durumda. Kaldı ki kamuda ki temizlik işlemi halen devam etmekte.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamaya göre; Fetö ile uzaktan yakından bağlantısı bulunan ve bu oluşumu destekleyen, merkez ve taşra teşkilatlarımızda görev alan, 15 bin 200 kişi şuana kadar görevden uzaklaştırılmıştır. Bu uzaklaştırılan kişilerin içinde en büyük sayıyı öğretmenler oluşturmaktadır. Birde bunların yanın da Özel Öğretim Kurumlarında görev yapan 21 bin öğretmen bulunmakta. Bu öğretmenlerinde Fetö bağlantısı tespit edildiği için Lisansları iptal edilmiş durumda.

Operasyonların sıçramadığı bir kamu kurumu şuan için kalmamış durumda. Tüm kamuda yapılan temizlik çalışmalarında en çok dikkat çeken kurumlar; Emniyet, TSK, Milli Eğitim ve MİT teşkilatından oluşmaktadır. Her ne kadar tüm kamu çalışanlarını etkileyen bir durumda olsa, acil olarak ilk temizlikler bu kurumlarda yapılmıştır. Çünkü bu kurumlarda ki yapılanma ülke için çok daha büyük tehdit oluşturmaktaydı.

Milli Eğitimin bir diğer ayağı olan YÖK de;  440 profesör, 525 doçent, 654 yardımcı doçent başta olmak üzere 2239 Akademik Personel kadrosu ve 654 İdari personel için soruşturma başlatıldı. Bunlara ek olarak Vakıf Üniversitelerinde; 79 Akademik personel, 18 İdari personel olmak üzere toplam da 97 personel içinde aynı işlemler ve süreç başlatılmış durumda.

Tüm kurumlar göz önüne alındığı vakit, verilen bu istatistiklerin sürekli olarak değiştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 18 Temmuz tarihinden bu yana her gün kamunun tamamında görev yapan Fetö mensupları tespit edilmekte ve anında yasal işlem başlatılmaktadır. Buda işten çıkarmalarda ki istatistiklerin sürekli olarak değişmesine neden olmaktadır. Dalga dalga tüm kamuda yapılan operasyonlar halen devam etmekte ve Fetö terör örgütüne mensup kamu çalışanlarının tamamı temizlenene kadar da sürecin devam edeceği bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan İşsizlik Maaşı Alma Şartları Kimler Alabilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*